Je kan zelf de achtergrondkleur van de pagina instellen.

   
                        HOME  of  ga naar vorige pagina

SMAKELIJK!

De Belgen zijn Bourgondiërs. Lekker en overvloedig eten hebben wij in dit land altijd al graag gedaan. Burgemeesters, fanfares, brandweerkorpsen en zelfs gymnastiekkringen: allemaal richten ze geregeld banketten en feestmalen aan. Het oudste menu in België feest is van 1842, het meest recente van 2005. Raymaekers vertelt vooral over de negentiende eeuw, die altijd in het historisch onderzoek verwaarloosd is, en vooral over de rijke mensen, want zij alleen hadden menukaarten.

Uit zijn verhalen blijkt dat er weinig nieuws is onder de zon. De koks, die, gesponsord door fabrieksmerken, alle mogelijke soorten bloem, boter en vlees aanboden, zijn gewoon vervangen door door de tv-koks van vandaag. En de BV's die vandaag de combinatie van toerisme en culinaire geneugten aanprijzen, werkten vroeger in dienst van de 'union des gaziers' of wafelijzerfabrikanten. Zelfs de batterijkiekens bestonden al in 1870, tot grote droefheid van serieuze koks die de voorkeur gaven aan kippen die vrij rondgescharreld hadden.

Menu voor 'onzen vriend Dirk'
Bekijk HIER de vergroting!

In 1898 en lang daarna eten arm en rijk wel heel verschillend. Voor 'onzen vriend Fik' staat naast aardappelen in de schil vooral goedkoop vlees als pensen, kreweye (hart, longen en lever) en varkensvlees op het menu. Ondanks alles is dit een feestmenu, want vlees kwam in arbeidersgezinnen nauwelijks op tafel.

Brave burger biedt arbeiders een banket aan
Bekijk HIER de vergroting!

Werklieden en hun familie waren slecht gevoed. Geen nood:  brave burgers deden aan weldadigheid en om van die zware inspanningen te bekomen boden ze elkaar een banket aan. De kreeft staat nog voor het dessert, dat was in die tijd gebruikelijk.

Menu voor katholieken en liberalen
Bekijk HIER de vergroting!

Katholieken en liberalen stonden dan wel met getrokken messen tegenover elkaar, als het om eten ging, vielen er veel regels weg. Kardinaal Mercier, toch niet de gemakkelijkste, geeft in twee talen toestemming om op die vrijdag vlees te eten. Een speciaal opgeplakt etiketje moet de goed katholieken geruststellen. Het gaat dan ook om écht lekkere dingen. Daar mag een mens al dispensatie voor krijgen.
Toelating van Kardinaal Mercier om vlees te eten op vrijdag

 

Menu versierd door Marc Sleen
Bekijk HIER de vergroting!

Politici werkten vroeger langer dan vandaag. Frans Van Cauwelaert krijgt een lekker dinertje bij zijn zeventigste verjaardag. Marc Sleen die naast Nerostrips ook politieke karikaturen tekende, mag het menu versieren. De tekeningen vertellen de geboorte van de kleine Frans in 1880, de studietijd in Leuven tot het burgemeesterschap van Antwerpen en het voorzitterschap van de Kamer vna Volksvertegenwoordigers. Blijkbaar moest hij met harde hand de ordehandhaven, maar hij bleef wel werken tot zijn dood in 1961. Van generatiepact gesproken!
En natuurlijk komt ook de 'grote' geschiedenis regelmatig om de hoek kijken. Dat de uitvinding van de elektriciteit de keuken grondig heeft veranderd, daar konden we zelf opkomen. Maar hoe zelfs de Vrede van Versailles onze keuken beïnvloedde, dat moet u zelf maar lezen.

Boekomslag België Feest van Jan Raymaekers

Jan Raymaekers, 'België feest', Van Halewijck, 248 blz., 22,50 euro

TOP